/
1 View0

Operacja bariatryczna, zwana potocznie operacją zmniejszenia żołądka to chirurgiczne leczenie otyłości. Zalecana jest, kiedy czynniki od nas niezależne nie pozwalają na inne rozwiązanie. Szczególnie zwraca się przy tym uwagę na zmniejszeniu progresu lub eliminacji chorób towarzyszących otyłości, głównie cukrzycy typu 2, ale również chorób układu krążenia.
Do operacji bariatrycznej głównie kwalifikuje się pacjentów z otyłością, których BMI jest równe bądź wyższe niż
– 40kg/m2
– 35-40kg/m2 przy chorobach współistniejących między innymi cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, bezpłodność żeńska
– 30-34,9kg/m2 w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2, u których pomimo stosowania leków doustnych i insuliny utrzymuje się stan hiperglikemii.


Warto pamiętać, iż operacja bariatryczna to tylko część kompleksowej terapii leczenia otyłości.
Pacjent po operacji pozostaje zwykle pod opieką lekarza bariatry, psychologa i dietetyka co ma kluczowe znaczenie.

Jak jednak przygotować się do operacji bariatrycznej?

Jednym z elementów przygotowania się do operacji jest odpowiednia dieta. Ponieważ zabieg bariatryczny jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, dobry stan zdrowia jest niezbędny i warunkuje szybszy powrót do codziennych czynności.
Warto również wiedzieć, że do operacji bariatrycznej chirurdzy wymagają, aby z pomocą dietetyka obniżyć masę ciała minimum 10% wagi wyjściowej. Redukcja masy ciała pozwoli odciążyć serce pacjenta, a także wątrobę. To również ważny etap, który przygotuje do nowej rzeczywistości – mniejszych i zdrowszych posiłków po zabiegu. Odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu to znak, że poradzi sobie z żywieniem również po operacji, a co za tym idzie efekt będzie trwały.

Jeśli Ty również masz wskazania do wyżej wymienionej operacji zapraszamy do kontaktu.
Bardzo chętnie pomożemy Ci się do niego przygotować, opierając się na naszym długoletnim doświadczeniu z podobnymi pacjentami.
Osoby, które z nami współpracowały, już w ciągu miesiąca uzyskały wymagany efekt (minus 10-15 kg).